GECE TERÖRÜ YAŞAYAN ÇOCUKLARA NASIL DAVRANILMALI?

GECE TERÖRÜ YAŞAYAN ÇOCUKLARA NASIL DAVRANILMALI?

Gece terörü (parasomnia), kişilerin gece uyurken bilinç dışı hareket etmelerine neden olan bir çeşit uyku bozukluğudur. Yapılan araştırmalar beş ay ile altı yaş arasındaki çocukların %88'lik kısmında en az bir kez gece terörü hastalığının görüldüğü tespit edilmiştir.

Gece terörünün en büyük sebebi, anne ile kopmadır. Çocuk, annesiyle yakınlığında bir sorun yaşarsa, gece kabusla uyanır. Çocuk kendisini annesinden uzak hissediyorsa ve duygusal bir bütünlük kurmada zorlanıyorsa, gece terörü görülür. Gece terörü yaşayan çocuk zorla uyandırılmaz. Tokat atılıp kendisine getirilmez. Gece terörü yaşayan çocuklarda böylesi davranışlar, çocuğun ruh sağlığını tehlikeye atabilir. Ani uyanmak, korkuya bağlı travma oluşturabilir. Bu yüzden çocuğun, kendi kendine uyanmasını beklemek gerekir. Uyandıktan sonra ona sarılmak, teselli etmek, onun korkudan arınması ve uykuya daha rahat dalabilmesi için yanında bulunmak gerekir. Ve gece teröründe en önemli kalıcı çözüm ise, anne-çocuk bağlanmasının gerçekleştirilmesidir.

Dilşad Gürler

Dilşad Gürler  PSİKOLOJİK DANIŞMAN

Ufuk Üniversitesi Psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünden mezun olmuştur. Lisans eğitimine TED Üniversitesi'nde başlamıştır. Ardından Cambridge Üniversitesi'nde dil eğitimini tamamlamıştır.... Devamını Oku
Hemen Randevu Al